Plenery fotograficzne

Foto Open'er Plenery fotograficzne

2013-01-21

Lanckorona 2013

nowy rozdział

Dlaczego kochamy Lanckoronę…

W ostatni weekend, 17-20 stycznia 2013 roku, przekonaliśmy się po raz kolejny dlaczego kochamy Lanckoronę. Do tego cudownego  miejsca, które niewątpliwie na te parę dni stało się fotograficzną stolicą Polski,  zjechali fotografowie z Mazowsza, Podlasia, Małopolski, Śląska i Podbeskidzia.

W zimowo-bajkowej scenerii fotografowaliśmy miasteczko tak, jak się nikomu jeszcze nie śniło. No, prawie nikomu... Zima przygotowała dla nas krajobraz niczym z „Opowieści
z Narnii” czy baśni Andersena. Brodząc po kolana w sypkim śniegu, docieraliśmy do najbardziej urokliwych ogrodów, starych sadów, małych uliczek, gdzie zasypane śniegiem domki wydawały się jeszcze bardziej pochylone i skulone. Stare lanckorońskie wille – opuszczone przez Boga i ludzi, stały się wielką atrakcją fotograficzną. Niektórzy udali się na fotograficzne dróżki do Kalwarii i okolicznych wiosek.  Po tych wielogodzinnych spacerach na mrozie każdy zasłużył na „małe co nieco” czyli kieliszek, szklaneczkę lub kufelek czegoś na poratowanie przemarzniętego  ciała, kochanego ciała. Lanckorona o tej porze roku wydała się cudownie cicha, jakby zapomniana przez turystów. Zdawało się, że czas w tej śnieżnej bieli płynie jeszcze wolniej niż w innych porach roku. Wieczorem, zamiast zażywać radości karnawału czyli śpiewu, tańca i szampana, wszyscy (dobrowolnie) wybrali wykłady, rozmowy o fotografii i obróbkę zrobionych zdjęć.

Głównym przesłaniem tego pleneru było przedstawienie i przekonanie Was do idei „fotografii ojczystej”.  Pomysł nie jest nowy, ale cokolwiek zapomniany. Prawie sto lat temu Jan Bułhak, ojciec fotografii polskiej, mówił o potrzebie dokumentowania Polski. Można powiedzieć, że walczył o artystyczny poziom zdjęć, które jego zdaniem powinny promować piękno ojczystego krajobrazu oraz przedstawiać jego mieszkańców. Wędrujący po kraju fotograf miał pokazywać wszystko to, co charakteryzuje dany region, co przedstawia go jako piękny i wart poznania. „Świat odtwarzany ma być mu (fotografowi) miły podwójnie, bo jest nie tylko piękny, ale własny i ojczysty.” Wiemy już, że ten pomysł nie wydał Wam się anachroniczny i chcecie uczestniczyć dalej w tym przedsięwzięciu duszą i ciałem.

A jak to wypadło można zobaczyć - jak zawsze - obok w galerii poplenerowej.

                                                                                                        Lucyna Romańska

 

 

Zdjęcia reportażowe z pleneru wykonali: Agnieszka Tomiczek, Daniel Ejsymont

 

A już w lutym kolejna odsłona pleneru w nowej formule "fotografii ojczystej" tym razem w przepięknym i nadzwyczaj uroczym regionie Polski - na Roztoczu!

Plener bedzie zakończony wystawą/wystawami, tak jak kazdy z następnych (przewiduje to nowa formuła!).

Kontakt:

  • e-mail: missluta(malpa)gmail.com
  • tel: +48 602654560
Wspólpracujemy z:
Fotografia Piktorialna 7 las 7 las Informator pszczyński Powiat Puławski Klub Brama CKIR Starostwo powiatowe pszczyna Narodowe centrum kultury Związek polskich artystów fotografików Noclegi Lanckorona : Hotel i SPA Modrzewiówka Fotoopener Fotoopener Fotoopener Konkursy fotograficzne Foto info - fotografia Bytomskie Centrum Kultury Portal fotografii czarno białej Koncert, imprezy, rozrywka Agora Bytom Bytom Telewizja Silesia polska kultura niezalezna miejsca i wydarzenia blisko ciebie Ferwa... Wiecej niz magazyn Fotoopener Miesiecznik rynek 7 gfoto - fotografia i obróbka