Plenery fotograficzne

Foto Open'er Plenery fotograficzne

2013-02-28

Spotkajmy się na Roztoczu...

Fotografii ojczystej pierwsza odsłona

Fotografia ojczysta: Roztocze czyli subtelne piękno polskiego krajobrazu

Roztocze przywitało nas w czwartek 21 lutego słoneczną, mroźną pogodą. W słońcu skrzył się świeży, puszysty śnieg. Krajobraz ze wzgórza nad wsią Sochy zauroczył widokiem na Roztoczański Park Narodowy. Następnego dnia pożegnaliśmy słońce i trzeba było się zmierzyć z mroźnym wiatrem i zadymką. Oko przymarzało do wizjera, nos do statywu, a zgrabiałe palce do korpusu aparatu.  Nic to… słońce czy zawieja, upał czy mróz wszystko może być wyzwaniem fotograficznym. Niewątpliwie taki zawiany śniegiem świat zachwyca nostalgicznym urokiem zimy zdecydowanie innym niż pocztówkowe błękity górskich kurortów. Zwierzyniec – o tej porze roku wyludnione, ciche miasteczko, wydawać by się mogło, bez atrakcji; a jednak… Spacer ulicą Wąską w dzielnicy Borek przeniósł nas na moment w klimat dwudziestolecia międzywojennego.  W sobotę prawdziwą ucztą było fotografowanie  wzdłuż rzeki Wieprz we wsiach Wywłoczka, Turzyniec, Topólcza, Kawęczyn.
W wielu miejscach mogliśmy cieszyć oczy i serca widokiem starej, wciąż zamieszkałej, drewnianej zabudowy: domy, stodoły, szopy, studnie i płoty.  Na zimowym Roztoczu znaleźliśmy cudowne tematy dla propagowanej przez nas „fotografii ojczystej” – nienachalne piękno polskiego krajobrazu.

Nasze plenery to fotografowanie i zwiedzanie, nauka i praca, ale w miłych „okolicznościach przyrody” i niekiepskim towarzystwie. W sobotnie popołudnie atrakcja dnia czyli kulig przez puszczę saniami zaprzężonymi w dwa taranty. Dzwoneczki na końskich szyjach cudownie dzwoniły, na saniach panie jak malowanie, ale niestety żaden Kmicic, Skrzetuski, Azja Tuhajbejowicz ani nawet pospolity zbój Madej nie wyskoczył z lasu z chęcią…Ach, gdzie ci mężczyźni wrażliwi na niewieście piękno?

Każdy z uczestników pleneru dotarł do nieco innych zakątków Roztocza i, mam nadzieję, tym pełniej mogliśmy poznać i sfotografować ten niewielki zakątek Polski. Oczywiście nie wyczerpaliśmy tematu, bo przecież wkrótce nadejdzie wiosna a z nią nowe oblicze tego miejsca. Od kilku dni chodzi za mną krok w krok nowe marzenie; takie malutkie, tyci tyci…do spełnienia. Chciałabym zobaczyć wiosnę na Roztoczu.  A Wy?

 

                                                                                       Lucyna Romańska

 

A jak widzieliśmy subiektywnie zimę roztoczańską można zobaczyć obok, w galerii poplenerowej...

 

ps. już w kwietniu plener warsztatowy czyli sam Photoshop: od pięknych obrazków (fine viev) po fotografię kreacyjną. I hit tego roku: plener majowy (długi weekend - 5 dni!) w Niemczech , w jedynym tego typu miejscu w Europie a jednym z niewielu na swiecie!

Kontakt:

  • e-mail: missluta(malpa)gmail.com
  • tel: +48 602654560
Wspólpracujemy z:
Fotografia Piktorialna 7 las 7 las Informator pszczyński Powiat Puławski Klub Brama CKIR Starostwo powiatowe pszczyna Narodowe centrum kultury Związek polskich artystów fotografików Noclegi Lanckorona : Hotel i SPA Modrzewiówka Fotoopener Fotoopener Fotoopener Konkursy fotograficzne Foto info - fotografia Bytomskie Centrum Kultury Portal fotografii czarno białej Koncert, imprezy, rozrywka Agora Bytom Bytom Telewizja Silesia polska kultura niezalezna miejsca i wydarzenia blisko ciebie Ferwa... Wiecej niz magazyn Fotoopener Miesiecznik rynek 7 gfoto - fotografia i obróbka