Plenery fotograficzne

Foto Open'er Plenery fotograficzne

2013-04-15

Wiosenne fotografowanie czyli pozwól rozkwitnąć swojej wyobraźni

Fotograficzny spacer Doliną Prądnika

W niedzielę  14 kwietnia pożegnaliśmy się w wiosenne, słoneczne popołudnie po znakomitych warsztatach fotograficznych. Z jednej strony radość i satysfakcja, że powstało tak wiele wspaniałych fotografii, z drugiej mały smuteczek, że tak szybko trzeba się rozstać. Tegoroczna aura; w marcu – zima, w kwietniu – marzec…a jednak fotograficzny spacer Doliną Prądnika wprawił nas w wiosenny nastrój. Co prawda piątkowy deszcz i morze błota nie nastrajały optymistycznie, ale za to w następny dzień odmiana. Dolina, osłonięta skałami, to bastion zimy i w sobotni poranek wciąż stąpaliśmy po zamarzniętym śniegu i lodzie. Spacer umilały nam śpiewy ptaków, które cierpliwie przywoływały  wiosnę. Słońce zgodnie z planem wznosiło się coraz wyżej i wyżej, aż w końcu…symfonia świateł w porannej mgle. Mieliśmy wrażenie, że śnieg topnieje w mgnieniu oka i w postaci pary opuszcza czym prędzej łąki, aby specjalnie dla nas zaaranżować wyjątkowej urody scenę. Magia tej chwili emanuje z  wielu powstałych na tym plenerze  fotografii; mocowanie się zimy z wiosną.

Druga część sesji odbyła się w  młynie i tartaku Boronia w Grodzisku, u podnóża Skał Cichych. Gościnni Właściciele (architekci krakowscy) pozwolili nam buszować po zabytkowych budynkach, zaglądać do zakamarków i fotografować skarby tego miejsca. Jeszcze kilka chwil, a nieubłagany czas pochłonąłby  kruche piękno tych zabytkowych zabudowań.  Staraliśmy się w tych zdjęciach pójść znacznie dalej niż zwykła dokumentacja miejsca. Upływający czas, nostalgia za minionym to trudny, ale fascynujący temat sztuki, w tym fotografii. Zapraszamy jak zawsze do galerii poplenerowej. Patrzcie i cieszcie się wiosennym słońcem.  

 

A żeby utrzymać się w wiosennym nastroju słów kilka o realizacji naszych ostatnich planów:

Pszczyńska galeria

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Wam galerię, która zgodnie z obietnicą powstała w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Zdjęcia poplenerowe trafiły na stałe do tego reprezentacyjnego w powiecie miejsca. Fotografie, oczywiście z nazwiskami autorów, oglądane są codziennie przez dziesiątki petentów i gości powiatu. Galeria będzie uzupełniana kolejnymi pracami z kolejnych plenerów. Jest to pierwsza i jedyna tego typu galeria fotografii w Polsce!


Albumy z cyklu  „Fotografia ojczysta wiek XXI”

Kolejna dobra wiadomość dotyczy wydania albumów z cyklu „Fotografia ojczysta wiek XXI”. Pierwszy to pokłosie zimowego pleneru na Roztoczu „Roztocze – zima”.  Ze wstępu:    Roztocze przywitało nas w czwartek 21 lutego 2013 roku słoneczną, mroźną pogodą. W słońcu skrzył się świeży, puszysty śnieg. Krajobraz ze wzgórza nad wsią Sochy zauroczył widokiem na Roztoczański Park Narodowy. Następnego dnia pożegnaliśmy słońce i trzeba było się zmierzyć z mroźnym wiatrem i zadymką. (…) Zawiany śniegiem świat zachwyca nostalgicznym urokiem zimy zdecydowanie innym niż pocztówkowe błękity górskich kurortów. Zwierzyniec – o tej porze roku wyludnione, ciche miasteczko, wydawać by się mogło, bez atrakcji; a jednak… Spacer ulicą Wąską w dzielnicy Borek przeniósł nas na  moment w klimat dwudziestolecia międzywojennego.  W sobotę prawdziwą ucztą było fotografowanie  wzdłuż rzeki Wieprz we wsiach Wywłoczka, Turzyniec, Topólcza, Kawęczyn. W wielu miejscach mogliśmy cieszyć oczy i serca widokiem starej, wciąż zamieszkałej, drewnianej zabudowy: domy, stodoły, szopy, studnie i płoty.  Na zimowym Roztoczu znaleźliśmy cudowny  temat dla propagowanej przez nas „fotografii ojczystej” – nienachalne piękno polskiego krajobrazu.

  Drugi album „Poemat fotograficzny o ziemi pszczyńskiej”  prezentuje uroki czterech pór roku w tym regionie. Ze wstępu:  Intencją naszą było pokazanie południowych rubieży Górnego Śląską,  ziemi pszczyńskiej, w sposób niekonwencjonalny, niemal z całkowitym pominięciem największych atrakcji regionu.  Nie  odmówiliśmy sobie przyjemności fotografowania pałacu i parku w Pszczynie oraz uzdrowiska
w Goczałkowicach z opuszczonym dworcem kolejowym i Zbiornika Goczałkowickiego z enklawami dzikiego ptactwa. Jednakże nasze główne sesje plenerowe odbyły się z dala od wytyczonych tras turystycznych i spacerowych. Zainspirowały nas takie miejsca jak łęgi nadwiślańskie w Grzawie, pola kukurydzy i kwitnącego rzepaku w Porębie, niezliczone  brzeziny i olszyny porastające jary i mokradła Doliny Górnej Wisły, pagórki w Miedźnej skąd rozciąga się widok na szyby kopalni „Silesia”, Beskid Śląski a w pogodną noc widać światła  Podbeskidzia. (…) Selekcja zdjęć nie była łatwa, gdyż chcieliśmy, oprócz różnych zakątków ziemi pszczyńskiej, pokazać jak niebanalnie  stylistycznie można ten z pozoru banalny pejzaż zinterpretować.  Znajdziecie więc tu Państwo obrazy dekoracyjne, ale także z głęboką nutą refleksji nad pięknem tego świata, które niekoniecznie mieszka tylko w zorzach polarnych, bajkowych ogrodach i kakofonii kolorów egzotycznych kwiatów.

  Albumy zostały wydane w nakładzie limitowanym, znakomicie wydrukowane z niebanalną szatą graficzną;  bez wątpienia białe kruki na tym tak banalnym rynku wydawniczym…

Kalendarze

Ukazały się dwa kalendarze na ten rok zawierające zdjęcia z wystaw poplenerowych : z Pszczyny i Supraśla. Zawierały świetne biało czarne prace gdzie prosta szata graficzna została podporządkowana fotografii, tak aby z nimi nie konkurowała. Nakłady to po kilkaset sztuk, służące promocji tak ziemi pszczyńskiej jak i gminy supraskiej.

A to wszystko można obejrzeć na tej stronie w galerii poniżej. I jak tu nie bywać na naszych plenerach?                                                                                                        

Przejdz do fotogalerii powiązanej z wpisem

zdjęciezdjęciezdjęcie

Kontakt:

  • e-mail: missluta(malpa)gmail.com
  • tel: +48 602654560
Wspólpracujemy z:
Fotografia Piktorialna 7 las 7 las Informator pszczyński Powiat Puławski Klub Brama CKIR Starostwo powiatowe pszczyna Narodowe centrum kultury Związek polskich artystów fotografików Noclegi Lanckorona : Hotel i SPA Modrzewiówka Fotoopener Fotoopener Fotoopener Konkursy fotograficzne Foto info - fotografia Bytomskie Centrum Kultury Portal fotografii czarno białej Koncert, imprezy, rozrywka Agora Bytom Bytom Telewizja Silesia polska kultura niezalezna miejsca i wydarzenia blisko ciebie Ferwa... Wiecej niz magazyn Fotoopener Miesiecznik rynek 7 gfoto - fotografia i obróbka