Plenery fotograficzne

Foto Open'er Plenery fotograficzne

2013-09-02

Ziemia Puławska zaprasza

Oj, śliczna to ziemia puławska...

Powiat puławski czyli święto dojrzewającego chleba

 

Koniec sierpnia to pora, kiedy lato powoli rezygnuje z soczystych zieleni, w miejsce których delikatnie pojawiają się tu i owdzie żółcie i czerwienie. Jeszcze delikatnie, jakby od niechcenia, ale ludzie i zwierzęta powoli czują, że nadchodzi czas babiego lata i jesiennych mgieł. W takie sierpniowe dni byliśmy gośćmi Starostwa Powiatowego w Puławach. Dziękujemy Panu Witoldowi Popiołkowi, staroście powiatowemu, za zaproszenie oraz Pani Agacie Majcher, która jako pierwsza w Puławach uwierzyła w sens tego przedsięwzięcia; pleneru fotograficznego z cyklu „Fotografia ojczysta”.

Cudowne krajobrazy nad Wisłą , Wieprzem i w Kazimierskim Parku Krajobrazowym od lat przyciągają artystów. My dotarliśmy  nie tylko do najbardziej znanych miejsc w powiecie; Puław, Kazimierza Dolnego, Janowca i Nałęczowa, ale do  rzadziej odwiedzanych przez turystów gmin czyli Baranowa, Końskowoli, Kurowa, Markuszowa, Wąwolnicy i Żyrzyna. Fotografowaliśmy krajobraz szukając tego co nowoczesne, ale serce najbardziej rwało się do tego, co sielskie, anielskie. Zalane słońcem pola, z których zniknęło już zboże, wciąż cieszyły oczy pasmami róż, wspieraną na tyczkach fasolą, pnącym się zwinnie chmielem, różowymi kwiatuszkami tytoniu, miododajną facelią i zamęczonymi staniem na jednej nodze słonecznikami. W tym krajobrazie malowniczo wygląda pracujący człowiek, chociaż zdajemy sobie sprawę, że praca na roli to nie fotografia tylko trud od świtu do zmierzchu, aby zarobić na chleb.

Dla miłośników dokumentu i reportażu interesującym dniem była sobota 24 sierpnia, w którym  odbyły się w Końskowoli Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP. Podziwialiśmy wielu młodych ludzi; przystojnych chłopców i śliczne dziewczyny, którzy włożyli dużo serca w strażacką rywalizację. Dostarczyli także wielu radości widzom, którzy licznie przybyli, aby podziwiać te zmagania.

Druga połowa sierpnia to pora zbiorów, czas żniw i święto plonów – dożynki,  które od wieków  były wyrazem podziękowania Bogu  za ukończenie żniw i prac polowych. Zboże wymłócone, ziarno bezpieczne w spichlerzach, można świętować. Końskowolskie dożynki to niewątpliwie święto całego powiatu jednoczące  wszystkie puławskie gminy. Wszystko – to co dla ciała; pyszne pyszności z domowych kuchni oraz występy artystyczne – przygotowane było przez mieszkańców poszczególnych gmin specjalnie na tę okazję, ku przyjemności i radości sąsiadów. W naszej fotografii chcieliśmy pokazać nie tylko te momenty oficjalne: mszę, występy, rozdanie nagród, przemówienia przedstawicieli rządu, powiatu i gmin. Szczególnie interesujące wydały nam się spontaniczne zachowania ludzi przybyłych rodzinnie  do Końskowoli podziwiających występy, krążących miedzy stoiskami w poszukiwaniu ulubionych potraw i trunków, rozmawiających, śmiejących się słoneczną niedzielą.  Jednym słowem zagłębie scenek rodzajowych.

Zarówno zawody drużyn strażackich jak i dożynki w Końskowoli świadczą o ludzkiej potrzebie wspólnoty. W dobie atomizacji społeczeństwa i galopującej kontrkultury takie wydarzenia podnoszą na duchu i dają nadzieję, że  nie wszystko stracone.

 Lucyna Romańska

A efekty naszej pracy i fotograficznej fascynacji Ziemią Puławską znajdziecie obok, jak zawsze w Galerii Poplenerowej.

 

A przy okazji zapraszamy wszystkich na uroczysty wernisaż naszej wystawy poplenerowej Fotografia ojczysta: Roztocze czyli subtelne piękno polskiego krajobrazu w Galerii Sztuki w GOK w Goczałkowicach Zdroju ul. Uzdrowiskowa 61 dnia 13.09.2013 o godz. 19.3o!

 

 

Kontakt:

  • e-mail: missluta(malpa)gmail.com
  • tel: +48 602654560
Wspólpracujemy z:
Fotografia Piktorialna 7 las 7 las Informator pszczyński Powiat Puławski Klub Brama CKIR Starostwo powiatowe pszczyna Narodowe centrum kultury Związek polskich artystów fotografików Noclegi Lanckorona : Hotel i SPA Modrzewiówka Fotoopener Fotoopener Fotoopener Konkursy fotograficzne Foto info - fotografia Bytomskie Centrum Kultury Portal fotografii czarno białej Koncert, imprezy, rozrywka Agora Bytom Bytom Telewizja Silesia polska kultura niezalezna miejsca i wydarzenia blisko ciebie Ferwa... Wiecej niz magazyn Fotoopener Miesiecznik rynek 7 gfoto - fotografia i obróbka